Eaton (formerly Cooper Bussmann) RL1218-562-R
RL1218-562-R picture photo
Mfg. Part Number
RL1218-562-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5600UH 0.418A 2W THT
Datasheet Download
RL1218-562-R.pdf
Availability of RL1218-562-R
QUANTITY
RL1218-562-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1218-562-R
Internal Part NumberEIS-RL1218-562-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL1218
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.6mH
Tolerance±10%
Current Rating305mA
Current - Saturation418mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)6.11 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant400kHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.480" Dia (12.20mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1218-562-R
Related LinksRL1218, RL1218-562-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
RL1218-562-R Details Description
Related parts for RL1218-562-R
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED WHITE 10/1WATT 6500K ARRAY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW 25COL SIGNAL END datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 10.8UH N30 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf