Susumu RL1220S-R12-F
RL1220S-R12-F picture photo
Mfg. Part Number
RL1220S-R12-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
RL1220S-R12-F.pdf
Availability of RL1220S-R12-F
QUANTITY
RL1220S-R12-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1220S-R12-F
Internal Part NumberEIS-RL1220S-R12-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1220S-R12-F
Related LinksRL1220, RL1220S-R12-F Datasheet, Susumu Distributor
RL1220S-R12-F Details Description
Related parts for RL1220S-R12-F
JUMPER-H1501TR/A3049Y/H1501TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V 1% BP 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf