Susumu RL1220T-R068-J
RL1220T-R068-J picture photo
Mfg. Part Number
RL1220T-R068-J
Brief Description
RES SMD 0.068 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
RL1220T-R068-J.pdf
Availability of RL1220T-R068-J
QUANTITY
RL1220T-R068-J Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1220T-R068-J
Internal Part NumberEIS-RL1220T-R068-J
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.068
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1220T-R068-J
Related LinksRL1220T, RL1220T-R068-J Datasheet, Susumu Distributor
RL1220T-R068-J Details Description
Related parts for RL1220T-R068-J
IC FPGA 77 I/O 100PQFP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
CHROMALIT XT LIGHT SOURCE RND datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 8.2K OHM 1608 datasheet.pdf