Susumu RL1220T-R56-G
RL1220T-R56-G picture photo
Mfg. Part Number
RL1220T-R56-G
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 2% 1/3W 0805
Datasheet Download
RL1220T-R56-G.pdf
Availability of RL1220T-R56-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL1220T-R56-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1220T-R56-G
Internal Part NumberEIS-RL1220T-R56-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±2%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1220T-R56-G
Related LinksRL1220, RL1220T-R56-G Datasheet, Susumu Distributor
RL1220T-R56-G Details Description
Related parts for RL1220T-R56-G
IC MPU/WATCHDG 15-100MS SOT23-6 datasheet.pdf
VARISTOR 22.95V 15A 0612 datasheet.pdf
CONN RING 16-22 AWG #8 PIDG datasheet.pdf
102LF METRAL RA FEM STB 5X12 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN 4X4 SEALED datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf