Susumu RL1632R-2R00-F
RL1632R-2R00-F picture photo
Mfg. Part Number
RL1632R-2R00-F
Brief Description
RES SMD 2 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RL1632R-2R00-F.pdf
Availability of RL1632R-2R00-F
QUANTITY
RL1632R-2R00-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1632R-2R00-F
Internal Part NumberEIS-RL1632R-2R00-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)