Susumu RL1632R-R270-F
RL1632R-R270-F picture photo
Mfg. Part Number
RL1632R-R270-F
Brief Description
RES SMD 0.27 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RL1632R-R270-F.pdf
Availability of RL1632R-R270-F
QUANTITY
RL1632R-R270-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1632R-R270-F
Internal Part NumberEIS-RL1632R-R270-F
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1632R-R270-F
Related LinksRL1632R, RL1632R-R270-F Datasheet, Susumu Distributor
RL1632R-R270-F Details Description
Related parts for RL1632R-R270-F
CONN IDC SOCKET 40POS W/POL 15AU datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 4A 250VAC FAST GBB CERM datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1.5K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 58.3KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 35A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf