Susumu RL1632R-R620-F
RL1632R-R620-F picture photo
Mfg. Part Number
RL1632R-R620-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RL1632R-R620-F.pdf
Availability of RL1632R-R620-F
QUANTITY
RL1632R-R620-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1632R-R620-F
Internal Part NumberEIS-RL1632R-R620-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1632R-R620-F
Related LinksRL1632R, RL1632R-R620-F Datasheet, Susumu Distributor
RL1632R-R620-F Details Description
Related parts for RL1632R-R620-F
FIXED IND 4.7NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1.5KV X7R 2225 datasheet.pdf
FIXED IND 22MH 110MA 59.3 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 300MA 4.6 OHM TH datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.270" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf