Bourns Inc. RL187-101J-RC
RL187-101J-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL187-101J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 200MA 2 OHM TH
Datasheet Download
RL187-101J-RC.pdf
Availability of RL187-101J-RC
QUANTITY
RL187-101J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL187-101J-RC
Internal Part NumberEIS-RL187-101J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL187
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant5.3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL187-101J-RC
Related LinksRL187-, RL187-101J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL187-101J-RC Details Description
Related parts for RL187-101J-RC
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 50 POS .137 SMD datasheet.pdf
FILTER BANDPASS 2.4GHZ WLAN SMD datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN TERM GHD 30-26AWG MINI REEL datasheet.pdf
FIXED IND 264UH 440MA 1.475 OHM datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf