Bourns Inc. RL187-222J-RC
RL187-222J-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL187-222J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 100MA 13 OHM TH
Datasheet Download
RL187-222J-RC.pdf
Availability of RL187-222J-RC
QUANTITY
RL187-222J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL187-222J-RC
Internal Part NumberEIS-RL187-222J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL187
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)13 Ohm Max
Q @ Freq90 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant900kHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL187-222J-RC
Related LinksRL187-, RL187-222J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL187-222J-RC Details Description
Related parts for RL187-222J-RC
CONN RING 10-12 AWG #5/8 SOLIS datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .050" R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 14-SOIC datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 2.5MH 2A HORIZ datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 22POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 54POS datasheet.pdf