Bourns Inc. RL187-391J-RC
RL187-391J-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL187-391J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 200MA 4 OHM TH
Datasheet Download
RL187-391J-RC.pdf
Availability of RL187-391J-RC
QUANTITY
RL187-391J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL187-391J-RC
Internal Part NumberEIS-RL187-391J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL187
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL187-391J-RC
Related LinksRL187-, RL187-391J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL187-391J-RC Details Description
Related parts for RL187-391J-RC
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10SL OLIV datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 500MA 250 MOHM datasheet.pdf
PANEL SIDE 31X28X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROLLER 6SOT23 datasheet.pdf
RES 50 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CHIP 150OHM 700MA 1210 datasheet.pdf