Bourns Inc. RL187-391J-RC
RL187-391J-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL187-391J-RC
Brief Description
FIXED IND 390UH 200MA 4 OHM TH
Datasheet Download
RL187-391J-RC.pdf
Availability of RL187-391J-RC
QUANTITY
RL187-391J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL187-391J-RC
Internal Part NumberEIS-RL187-391J-RC
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant2.1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.441" (11.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL187-391J-RC
Related LinksRL187-, RL187-391J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL187-391J-RC Details Description
Related parts for RL187-391J-RC
RES 4.7K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 300POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.2A 440 MOHM datasheet.pdf
RES 628.9 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS IN-LINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
ASSY RECT 60A 400V FAST REC datasheet.pdf