Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL2006-1600-103-D1
RL2006-1600-103-D1 picture photo
Mfg. Part Number
RL2006-1600-103-D1
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC DISK 2786OHM 25C
Datasheet Download
RL2006-1600-103-D1.pdf
Availability of RL2006-1600-103-D1
QUANTITY
RL2006-1600-103-D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2006-1600-103-D1
Internal Part NumberEIS-RL2006-1600-103-D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesRL2006
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C2.7k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/854073K
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.50" (38.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 5.6mm Dia x 3.8mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2006-1600-103-D1
RL2006-1600-103-D1 Details Description
Related parts for RL2006-1600-103-D1
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 1825 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4"TEFLEX MUHFM datasheet.pdf
HOOK-UP 22AWG GRN/BLU 5000' datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 900MA 150 MOHM datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 7.5K OHM 20SOIC datasheet.pdf