Yageo RL2010FK-070R01L
RL2010FK-070R01L picture photo
Mfg. Part Number
RL2010FK-070R01L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
RL2010FK-070R01L.pdf
Availability of RL2010FK-070R01L
QUANTITY
RL2010FK-070R01L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2010FK-070R01L
Internal Part NumberEIS-RL2010FK-070R01L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5125 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2010FK-070R01L
Related LinksRL2010FK, RL2010FK-070R01L Datasheet, Yageo Distributor
RL2010FK-070R01L Details Description
Related parts for RL2010FK-070R01L
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SCR NON-SENS 200V 16A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS RT ANG SCKT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
20AWG 25C 300V FOIL/BRAID MPPE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
BUSS HEAT LIMITER datasheet.pdf
TV 11C 11#16 PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 0.11 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf