Vishay/Dale RL20S104GRE6
RL20S104GRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S104GRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S104GRE6.pdf
Availability of RL20S104GRE6
QUANTITY
RL20S104GRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S104GRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S104GRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S104GRE6
Related LinksRL20S1, RL20S104GRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S104GRE6 Details Description
Related parts for RL20S104GRE6
IC OPAMP GP 600KHZ 8SO datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 200VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.74 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf