Vishay/Dale RL20S114GB14
RL20S114GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S114GB14
Brief Description
RES 110K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S114GB14.pdf
Availability of RL20S114GB14
QUANTITY
RL20S114GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S114GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S114GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S114GB14
Related LinksRL20S1, RL20S114GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S114GB14 Details Description
Related parts for RL20S114GB14
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20 OLIVE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 500V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC PLUG 7POS 2.54MM datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 40A DO5 datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TOOL ACC datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf