Vishay/Dale RL20S132GRE6
RL20S132GRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S132GRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S132GRE6.pdf
Availability of RL20S132GRE6
QUANTITY
RL20S132GRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S132GRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S132GRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S132GRE6
Related LinksRL20S1, RL20S132GRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S132GRE6 Details Description
Related parts for RL20S132GRE6
CABLE BNC MALE RG174/U 12FT datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8-MLF datasheet.pdf
RES SMD 7.68KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 300V 1111 datasheet.pdf
POWER CABLE 5M datasheet.pdf
CABLE 3COND 16AWG ORANGE 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 523K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf