Vishay/Dale RL20S150JB14
RL20S150JB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S150JB14
Brief Description
RES 15 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S150JB14.pdf
Availability of RL20S150JB14
QUANTITY
RL20S150JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S150JB14
Internal Part NumberEIS-RL20S150JB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S150JB14
Related LinksRL20S1, RL20S150JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S150JB14 Details Description
Related parts for RL20S150JB14
IC TXRX 3.3V EIA/TIA-562 20-SSOP datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 2.32V SOT-23B datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 400MW ALF2 datasheet.pdf
POT 20 OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FRONT HOUSING STOP datasheet.pdf
HOUSING COVERGUIDE datasheet.pdf
XG4 22AWG 7/30 15C SHLD 300V datasheet.pdf