Vishay/Dale RL20S204GB14
RL20S204GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S204GB14
Brief Description
RES 200K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S204GB14.pdf
Availability of RL20S204GB14
QUANTITY
RL20S204GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S204GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S204GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S204GB14
Related LinksRL20S2, RL20S204GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S204GB14 Details Description
Related parts for RL20S204GB14
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SER 14-DFN datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8NSOIC datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED 4-40 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 700MA 3CP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 T/H datasheet.pdf