Vishay/Dale RL20S220GB14
RL20S220GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S220GB14
Brief Description
RES 22 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S220GB14.pdf
Availability of RL20S220GB14
QUANTITY
RL20S220GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S220GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S220GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S220GB14
Related LinksRL20S2, RL20S220GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S220GB14 Details Description
Related parts for RL20S220GB14
RES 3.16M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ24B PG29 datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 12A 6V datasheet.pdf
18 SIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 15V 20A TO220AC datasheet.pdf