Vishay/Dale RL20S221GR36
RL20S221GR36 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S221GR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S221GR36.pdf
Availability of RL20S221GR36
QUANTITY
RL20S221GR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S221GR36
Internal Part NumberEIS-RL20S221GR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S221GR36
Related LinksRL20S2, RL20S221GR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S221GR36 Details Description
Related parts for RL20S221GR36
IDC CABLE- APK14A/ AE14M / X datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
THERMISTOR NTC SENSOR 9983 OHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 24-240VAC/12-240VDC 10M datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG 4POS INLINE FMALE datasheet.pdf