Vishay/Dale RL20S221JRSL
RL20S221JRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S221JRSL
Brief Description
RES 220 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S221JRSL.pdf
Availability of RL20S221JRSL
QUANTITY
RL20S221JRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S221JRSL
Internal Part NumberEIS-RL20S221JRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S221JRSL
Related LinksRL20S2, RL20S221JRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S221JRSL Details Description
Related parts for RL20S221JRSL
I/O MOUNTING BOARD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .200 RT ANG TIN datasheet.pdf
MARKER TIE WRAP MIN WR BLK 8" datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 942MHZ 0603 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 52A 800V PWS-D datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT 4.2MM TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-75V +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 218K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf