Vishay/Dale RL20S244GRSL
RL20S244GRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S244GRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S244GRSL.pdf
Availability of RL20S244GRSL
QUANTITY
RL20S244GRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S244GRSL
Internal Part NumberEIS-RL20S244GRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S244GRSL
Related LinksRL20S2, RL20S244GRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S244GRSL Details Description
Related parts for RL20S244GRSL
RES SMD 232K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
INSERT RCA JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
DIE-CAST ZINC ENLOSURE SIDE MNT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
LM 5.00/05/90 3.5SN BK BX datasheet.pdf
DIN-POWER F032FS-4 5C1-1 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 100POS DR LOW datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 9POS C/W M3 datasheet.pdf