Vishay/Dale RL20S270JRE6
RL20S270JRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S270JRE6
Brief Description
RES 27 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S270JRE6.pdf
Availability of RL20S270JRE6
QUANTITY
RL20S270JRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S270JRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S270JRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S270JRE6
Related LinksRL20S2, RL20S270JRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S270JRE6 Details Description
Related parts for RL20S270JRE6
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD SINGLE 22POS 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 37.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf