Vishay/Dale RL20S330JRE6
RL20S330JRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S330JRE6
Brief Description
RES 33 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S330JRE6.pdf
Availability of RL20S330JRE6
QUANTITY
RL20S330JRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S330JRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S330JRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S330JRE6
Related LinksRL20S3, RL20S330JRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S330JRE6 Details Description
Related parts for RL20S330JRE6
MOD DIODE SCR 42.5A 280V .250"QC datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 128POS 14SOIC datasheet.pdf
IC I2C EEPROM DIP SWITCH 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED XLAMP 80CRI 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 132PO datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 SKT RECP datasheet.pdf
AB 24C 24#16 PIN PLUG datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.33UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf