Vishay/Dale RL20S333GB14
RL20S333GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S333GB14
Brief Description
RES 33K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S333GB14.pdf
Availability of RL20S333GB14
QUANTITY
RL20S333GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S333GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S333GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S333GB14
Related LinksRL20S3, RL20S333GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S333GB14 Details Description
Related parts for RL20S333GB14
CONN RCPT .100" 15POS GOLD WW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 95MA 5.2 OHM TH datasheet.pdf
RJI/PRELINK CORD 4X2XAWG27/7 CAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf