Vishay/Dale RL20S333GB14
RL20S333GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S333GB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S333GB14.pdf
Availability of RL20S333GB14
QUANTITY
RL20S333GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S333GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S333GB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S333GB14
Related LinksRL20S3, RL20S333GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S333GB14 Details Description
Related parts for RL20S333GB14
JUMPER 24A 8MM 50POS RED datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 68POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 3.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG DUAL 64POS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
TRANSFORMER ENCAPSULATED datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN datasheet.pdf