Vishay/Dale RL20S360GBSL
RL20S360GBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S360GBSL
Brief Description
RES 36 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S360GBSL.pdf
Availability of RL20S360GBSL
QUANTITY
RL20S360GBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S360GBSL
Internal Part NumberEIS-RL20S360GBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S360GBSL
Related LinksRL20S3, RL20S360GBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S360GBSL Details Description
Related parts for RL20S360GBSL
FILTER LINE 1MH 20A HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 100POS datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 275VAC RADIAL datasheet.pdf