Vishay/Dale RL20S471JRE6
RL20S471JRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S471JRE6
Brief Description
RES 470 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S471JRE6.pdf
Availability of RL20S471JRE6
QUANTITY
RL20S471JRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S471JRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S471JRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S471JRE6
Related LinksRL20S4, RL20S471JRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S471JRE6 Details Description
Related parts for RL20S471JRE6
DIODE ZENER 1.8V 1W DO216AA datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 1.5A Lighting eSIP-7C datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 375MW SOD123F datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PROXIMITY 3MM NO 12-24V datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC COMP DUAL OFFSET LV 8DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf