Vishay/Dale RL20S511GB14
RL20S511GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S511GB14
Brief Description
RES 510 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S511GB14.pdf
Availability of RL20S511GB14
QUANTITY
RL20S511GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S511GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S511GB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)510
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S511GB14
Related LinksRL20S5, RL20S511GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S511GB14 Details Description
Related parts for RL20S511GB14
RES 500 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 1W 19.1 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf