Vishay/Dale RL20S563GRSL
RL20S563GRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S563GRSL
Brief Description
RES 56K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S563GRSL.pdf
Availability of RL20S563GRSL
QUANTITY
RL20S563GRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S563GRSL
Internal Part NumberEIS-RL20S563GRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S563GRSL
Related LinksRL20S5, RL20S563GRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S563GRSL Details Description
Related parts for RL20S563GRSL
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8SIP datasheet.pdf
RACK OPEN RELAY 66.5" X 19" BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SOCKET 12 POINT 3/8" datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG RED 1000' datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS datasheet.pdf