Vishay/Dale RL20S751GB14
RL20S751GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S751GB14
Brief Description
RES 750 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S751GB14.pdf
Availability of RL20S751GB14
QUANTITY
RL20S751GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S751GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S751GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S751GB14
Related LinksRL20S7, RL20S751GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S751GB14 Details Description
Related parts for RL20S751GB14
CAP CER 270PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES 167 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 230MA 2.4 OHM datasheet.pdf
HAN 3A SFP FO CAB. ASSY-20M LC D datasheet.pdf
TV 4C 4#8(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 95A PNL MNT datasheet.pdf