Vishay/Dale RL20S822GRE6
RL20S822GRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S822GRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S822GRE6.pdf
Availability of RL20S822GRE6
QUANTITY
RL20S822GRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S822GRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S822GRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S822GRE6
Related LinksRL20S8, RL20S822GRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S822GRE6 Details Description
Related parts for RL20S822GRE6
IC MCU 8BIT 32KB OTP 80TQFP datasheet.pdf
BATT NICAD 700MAH W/BUTTON AA datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1.5A TO-92 datasheet.pdf
FILTER MED PERFORM IEC INLET 6A datasheet.pdf
IC GATE DVR HALF BRIDGE 8-SOIC datasheet.pdf
DIN RAIL RELAY MOD DPDT 24VAC datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROCESSOR 176LQFP datasheet.pdf
RX2R1 TMR MULTI 24VDC/24-240VAC datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL ASSY datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf