Vishay/Dale RL20S822GRE6
RL20S822GRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S822GRE6
Brief Description
RES 8.2K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S822GRE6.pdf
Availability of RL20S822GRE6
QUANTITY
RL20S822GRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S822GRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S822GRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S822GRE6
Related LinksRL20S8, RL20S822GRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S822GRE6 Details Description
Related parts for RL20S822GRE6
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU 16-BIT 5V 20MHZ 80-MQFP datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/3.2V 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 30W datasheet.pdf
MOD IPM 3PHASE IGBT 600V 4A datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 180MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS 1MM VERT GOLD datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf