Vishay/Dale RL20S8R2JR36
RL20S8R2JR36 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S8R2JR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.2 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S8R2JR36.pdf
Availability of RL20S8R2JR36
QUANTITY
RL20S8R2JR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S8R2JR36
Internal Part NumberEIS-RL20S8R2JR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S8R2JR36
Related LinksRL20S8, RL20S8R2JR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S8R2JR36 Details Description
Related parts for RL20S8R2JR36
RES 562K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
SWITCH DIP MINI SHAFT 16POS T/H datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
FILTER POWER ENTRY 10A IEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
RED WIRE CONNECTOR datasheet.pdf
MICRO 21C P 18" YEL JACKS NI datasheet.pdf