Yageo RL2512FK-070R05L
RL2512FK-070R05L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512FK-070R05L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512FK-070R05L.pdf
Availability of RL2512FK-070R05L
QUANTITY
RL2512FK-070R05L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512FK-070R05L
Internal Part NumberEIS-RL2512FK-070R05L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512FK-070R05L
Related LinksRL2512FK, RL2512FK-070R05L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512FK-070R05L Details Description
Related parts for RL2512FK-070R05L
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 15W datasheet.pdf
THYRISTOR PROTECT BI-DIR 30A SMB datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 15POS W/SCKT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 20-DIP datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 3A TO263-7 datasheet.pdf