Yageo RL2512JK-070R05L
RL2512JK-070R05L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512JK-070R05L
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512JK-070R05L.pdf
Availability of RL2512JK-070R05L
QUANTITY
RL2512JK-070R05L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512JK-070R05L
Internal Part NumberEIS-RL2512JK-070R05L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512JK-070R05L
Related LinksRL2512JK, RL2512JK-070R05L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512JK-070R05L Details Description
Related parts for RL2512JK-070R05L
JUMPER-H1505TR/A3048B/X 12" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16K 16MHZ OTP 44MQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 250MW 2DFN datasheet.pdf
RES 1.26K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf