Yageo RL2512JK-070R68L
RL2512JK-070R68L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512JK-070R68L
Brief Description
RES SMD 0.68 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512JK-070R68L.pdf
Availability of RL2512JK-070R68L
QUANTITY
RL2512JK-070R68L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512JK-070R68L
Internal Part NumberEIS-RL2512JK-070R68L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512JK-070R68L
Related LinksRL2512JK, RL2512JK-070R68L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512JK-070R68L Details Description
Related parts for RL2512JK-070R68L
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
3/8 G-PLANE MT 17FT datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG22B 22AWG 100' datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 1.225A 100 MOHM datasheet.pdf