Bourns Inc. RL262-222J-RC
RL262-222J-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL262-222J-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2MH 50MA 14 OHM TH
Datasheet Download
RL262-222J-RC.pdf
Availability of RL262-222J-RC
QUANTITY
RL262-222J-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL262-222J-RC
Internal Part NumberEIS-RL262-222J-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL262
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance2.2mH
Tolerance±5%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)14 Ohm Max
Q @ Freq80 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.5MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.244" (6.20mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL262-222J-RC
Related LinksRL262-, RL262-222J-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL262-222J-RC Details Description
Related parts for RL262-222J-RC
EVAL BOARD QUAD OP AMP 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V SPAK-7 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS FEMALE STR PCB datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 40.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-15V 0.14A datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf