Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL3005-10-110-12-PTF
RL3005-10-110-12-PTF picture photo
Mfg. Part Number
RL3005-10-110-12-PTF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTF 12V 10 OHM @110C
Datasheet Download
RL3005-10-110-12-PTF.pdf
Availability of RL3005-10-110-12-PTF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL3005-10-110-12-PTF Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3005-10-110-12-PTF
Internal Part NumberEIS-RL3005-10-110-12-PTF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPTF
PackagingBulk
Voltage - Max12V
Current - Max-
Current - Hold (Ih) (Max)190mA
Current - Trip (It)290mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3005-10-110-12-PTF
RL3005-10-110-12-PTF Details Description
Related parts for RL3005-10-110-12-PTF
FIXED IND 220UH 2.025A 162 MOHM datasheet.pdf
RIVET SNAP 0.276" NYLON WHITE datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
RES 36K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
VARISTOR 216V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 20POS datasheet.pdf
2MMMGRID SRDHDR RA/SLOT&STDF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf