Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL3006-50-60-25-PTO
RL3006-50-60-25-PTO picture photo
Mfg. Part Number
RL3006-50-60-25-PTO
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
THERMISTOR PTC 25V 50 OHM @60C
Datasheet Download
RL3006-50-60-25-PTO.pdf
Availability of RL3006-50-60-25-PTO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL3006-50-60-25-PTO Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3006-50-60-25-PTO
Internal Part NumberEIS-RL3006-50-60-25-PTO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPTO
PackagingBulk
Voltage - Max25V
Current - Max-
Current - Hold (Ih) (Max)-
Current - Trip (It)-
R Min/Max-
Time to Trip35s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3006-50-60-25-PTO
RL3006-50-60-25-PTO Details Description
Related parts for RL3006-50-60-25-PTO
CONN HEADER .100 DUAL R/A 62POS datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 14.5"L X 12.72"W datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
RES 681 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
PROBE BODY 2MM TIP BLUE datasheet.pdf
CARDEDGE datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM TACH 12VDC datasheet.pdf