Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL3006-59.4-85-D1
RL3006-59.4-85-D1 picture photo
Mfg. Part Number
RL3006-59.4-85-D1
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC DISK 100OHM 25C
Datasheet Download
RL3006-59.4-85-D1.pdf
Availability of RL3006-59.4-85-D1
QUANTITY
RL3006-59.4-85-D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3006-59.4-85-D1
Internal Part NumberEIS-RL3006-59.4-85-D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
SeriesRL3006
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C100
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance-
B0/50-
B25/50-
B25/75-
B25/853772K
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.50" (38.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 8.1mm Dia x 3.8mm W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3006-59.4-85-D1
RL3006-59.4-85-D1 Details Description
Related parts for RL3006-59.4-85-D1
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
IC TXRX 16-BIT 3-ST 48-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 4CH 2800KSPS 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf