Susumu RL3720WS-1R0-G
RL3720WS-1R0-G picture photo
Mfg. Part Number
RL3720WS-1R0-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 2% 1W 0815
Datasheet Download
RL3720WS-1R0-G.pdf
Availability of RL3720WS-1R0-G
QUANTITY
RL3720WS-1R0-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720WS-1R0-G
Internal Part NumberEIS-RL3720WS-1R0-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720WS-1R0-G
Related LinksRL3720W, RL3720WS-1R0-G Datasheet, Susumu Distributor
RL3720WS-1R0-G Details Description
Related parts for RL3720WS-1R0-G
SWITCH LEVER SPDT 15A .187QC datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
INTEMEDIATE CAR datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
RES 147 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf