Susumu RL3720WS-1R0-G
RL3720WS-1R0-G picture photo
Mfg. Part Number
RL3720WS-1R0-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 2% 1W 0815
Datasheet Download
RL3720WS-1R0-G.pdf
Availability of RL3720WS-1R0-G
QUANTITY
RL3720WS-1R0-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720WS-1R0-G
Internal Part NumberEIS-RL3720WS-1R0-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720WS-1R0-G
Related LinksRL3720W, RL3720WS-1R0-G Datasheet, Susumu Distributor
RL3720WS-1R0-G Details Description
Related parts for RL3720WS-1R0-G
RES SMD 15.4K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 397 OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 17POS .23M datasheet.pdf
MASONRY MOUNT 1.71''X.508'' datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015 UF 10% 1600VDC datasheet.pdf
CTV 99C 97#22D 2#8 TWIN SKT RE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf