Susumu RL3720WS-R47-G
RL3720WS-R47-G picture photo
Mfg. Part Number
RL3720WS-R47-G
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 2% 1W 0815
Datasheet Download
RL3720WS-R47-G.pdf
Availability of RL3720WS-R47-G
QUANTITY
RL3720WS-R47-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720WS-R47-G
Internal Part NumberEIS-RL3720WS-R47-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720WS-R47-G
Related LinksRL3720W, RL3720WS-R47-G Datasheet, Susumu Distributor
RL3720WS-R47-G Details Description
Related parts for RL3720WS-R47-G
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 440MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.5MM BLACK datasheet.pdf
RES 1K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf