Susumu RL3720WT-R012-F
RL3720WT-R012-F picture photo
Mfg. Part Number
RL3720WT-R012-F
Brief Description
RES SMD 0.012 OHM 1% 1W 0815
Datasheet Download
RL3720WT-R012-F.pdf
Availability of RL3720WT-R012-F
QUANTITY
RL3720WT-R012-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720WT-R012-F
Internal Part NumberEIS-RL3720WT-R012-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.012
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720WT-R012-F
Related LinksRL3720W, RL3720WT-R012-F Datasheet, Susumu Distributor
RL3720WT-R012-F Details Description
Related parts for RL3720WT-R012-F
BATTERY PACK NIMH 12.0V 2500MAH datasheet.pdf
RES SMD 2.94M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DIFF LINE DRIVER H-S 8-MSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 4MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
396 TB SPR CLA W/LEVER datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf