Susumu RL3720WT-R012-G
RL3720WT-R012-G picture photo
Mfg. Part Number
RL3720WT-R012-G
Brief Description
RES SMD 0.012 OHM 2% 1W 0815
Datasheet Download
RL3720WT-R012-G.pdf
Availability of RL3720WT-R012-G
QUANTITY
RL3720WT-R012-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL3720WT-R012-G
Internal Part NumberEIS-RL3720WT-R012-G
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.012
Tolerance±2%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseWide 1508 (3720 Metric), 0815
Supplier Device Package0815
Size / Dimension0.079" L x 0.148" W (2.00mm x 3.75mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL3720WT-R012-G
Related LinksRL3720W, RL3720WT-R012-G Datasheet, Susumu Distributor
RL3720WT-R012-G Details Description
Related parts for RL3720WT-R012-G
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS 13.5X0.078" BLK datasheet.pdf
RES SMD 3.22KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 20AWG YEL 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 156 I/O 256FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 3UH 355MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf