Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) RL5008-3.0-110-25-PTF
RL5008-3.0-110-25-PTF picture photo
Mfg. Part Number
RL5008-3.0-110-25-PTF
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE RESET PTC 25V 3.0 OHM 110C
Datasheet Download
RL5008-3.0-110-25-PTF.pdf
Availability of RL5008-3.0-110-25-PTF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL5008-3.0-110-25-PTF Order Process
Ship out your order
Specifications of RL5008-3.0-110-25-PTF
Internal Part NumberEIS-RL5008-3.0-110-25-PTF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPTF
PackagingBulk
Voltage - Max25V
Current - Max-
Current - Hold (Ih) (Max)500mA
Current - Trip (It)740mA
R Min/Max-
Time to Trip-
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL5008-3.0-110-25-PTF
RL5008-3.0-110-25-PTF Details Description
Related parts for RL5008-3.0-110-25-PTF
IC VIDEO SWITCH QUAD SPST 20DIP datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SC-75-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 5MHZ 8-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 7POS R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 500OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
OSC XO 75.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf