Bourns Inc. RL622-100K-RC
RL622-100K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL622-100K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 3A 45 MOHM TH
Datasheet Download
RL622-100K-RC.pdf
Availability of RL622-100K-RC
QUANTITY
RL622-100K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL622-100K-RC
Internal Part NumberEIS-RL622-100K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL622
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance10µH
Tolerance±10%
Current Rating3A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)45 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant14MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL622-100K-RC
Related LinksRL622-, RL622-100K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL622-100K-RC Details Description
Related parts for RL622-100K-RC
TVS DIODE 12VWM 25.3VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 176 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 3A 6V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TFLEX HR480 18" X 18" datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf