Bourns Inc. RL622-101K-RC
RL622-101K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL622-101K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 910MA 280 MOHM
Datasheet Download
RL622-101K-RC.pdf
Availability of RL622-101K-RC
QUANTITY
RL622-101K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL622-101K-RC
Internal Part NumberEIS-RL622-101K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL622
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±10%
Current Rating910mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant3.7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL622-101K-RC
Related LinksRL622-, RL622-101K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL622-101K-RC Details Description
Related parts for RL622-101K-RC
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 22 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 125VAC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V MP-3ZK/TO-252 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
H48-2 SHEET 300X300X10MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf