Bourns Inc. RL622-122K-RC
RL622-122K-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL622-122K-RC
Brief Description
FIXED IND 1.2MH 130MA 4 OHM TH
Datasheet Download
RL622-122K-RC.pdf
Availability of RL622-122K-RC
QUANTITY
RL622-122K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL622-122K-RC
Internal Part NumberEIS-RL622-122K-RC
Material - CoreFerrite
Inductance1.2mH
Tolerance±10%
Current Rating130mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 252kHz
Frequency - Self Resonant1.1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test252kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL622-122K-RC
Related LinksRL622-, RL622-122K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL622-122K-RC Details Description
Related parts for RL622-122K-RC
TERM BLOCK HDR 44POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 1024CPR 4MM datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
FILTER REPLACE 5/PKG 3.4X3.4" datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
TEST ROD 45MM FOR SF4B datasheet.pdf